Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu | CapitalApart.pl

 

Jeżeli fascynują Cię potężne maszyny, heroiczne bitwy i technologia, która kształtuje historię, to Poznań ma coś specjalnego do zaoferowania. Chociaż miasto to jest znane z wielu atrakcji, jednym z najbardziej unikalnych miejsc, które możesz odwiedzić, jest Muzeum Broni Pancernej. To miejsce stanowi hołd dla inżynieryjnej wyobraźni i odwagi żołnierzy, którzy siedzieli za sterami tych stalowych kolosów.

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu przechowuje imponującą kolekcję czołgów, dział samobieżnych, transporterów opancerzonych i innych pojazdów bojowych, które służyły na różnych frontach wojennych XX wieku. W tym muzeum poczujesz dreszcz emocji, stając twarzą w twarz z maszynami, które zmieniały bieg historii i zapoznasz się z ich fascynującymi historiami.

Historia powstania Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, będące oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ma swoją siedzibę na terenie dawnych koszar na poznańskiej Woli, w pobliżu portu lotniczego Poznań-Ławica. Jego historia sięga lat 1963-1964, kiedy to na terenie koszar na Sołaczu przy ul. Wojska Polskiego powstała ekspozycja broni pancernej. Początkowo była to kolekcja służąca jako pomoc dydaktyczna dla podchorążych Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej. W 1964 roku, specjalnie na potrzeby kolekcji, wybudowano halę o powierzchni 750 m². Pierwszymi pojazdami, które weszły w skład kolekcji, były m.in. IS-2, IS-3, T-34/85, ISU-152.

Kolekcja pełniła funkcję dydaktyczną do rozwiązania Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w 1993 roku. W jej miejsce powstało Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. W strukturze centrum kolekcja funkcjonowała jako „Sala Tradycji Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych”, a potocznie była nazywana muzeum broni pancernej. W grudniu 2008 roku do rejestru zabytków wpisano 37 pojazdów z kolekcji.

W marcu 2015 roku sala tradycji została przekształcona w muzeum i podporządkowana jako oddział Muzeum Wojska Polskiego. 4 października 2019 roku Muzeum Broni Pancernej zostało otwarte dla zwiedzających w nowej siedzibie przy ul. 3 Pułku Lotniczego 4 w Poznaniu. W trakcie pandemii COVID-19 teren muzeum został wykorzystany jako centrum logistyczne.

Do najcenniejszych obiektów zgromadzonych w muzeum należą m.in. samobieżne działo szturmowe Sturmgeschütz IV, jedyne na świecie zdatne do ruchu i jedno z dwóch na świecie kompletnie zachowanych, czołg średni T-34/85, który grał w serialu "Czterej pancerni i pies", czy czołg T-55 z autografem Stevena Spielberga.

Co znajduje się w Muzeum Broni Pancernej?

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, posiada bogatą kolekcję militariów. Wśród najcenniejszych obiektów zgromadzonych w muzeum znajduje się chociażby samobieżne działo szturmowe Sturmgeschütz IV. Jest to jedyne na świecie działo tego typu zdatne do ruchu i jedno z dwóch na świecie kompletnie zachowanych. Zostało wydobyte z rzeki Rgilewki.

Odwiedzając muzeum można również spotkać wiele różnych czołgów, zarówno lekkich, jak i średnich. Liczna kolekcja dział sprawia, że w tym miejscu nie można się nudzić. Co więcej, od 2012 roku zbiory Muzeum Broni Pancernej można przeglądać w internecie. Obiekt ten jest świetną propozycją dla osób, które uwielbiają tematykę broni pancernych.

Jak dojechać?

Biuro w Poznaniu
ul. Towarowa 37 / 202 (parter)
61-896 Poznań, woj. wielkopolskie

Tel.: +48 61 852 53 00
Tel. / fax. +48 61 852 53 000
E-mail: poznan@capitalapart.pl

Poznań – opis miasta

Fort VII w Poznaniu - Sprawdź dojazd

Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – Sprawdź dojazd

Bazylika archikatedralna w Poznaniu – Sprawdź dojazd

Park Cytadela w Poznaniu – Sprawdź dojazd