Park Cytadela w Poznaniu | CapitalApart.pl
Park Cytadela, zlokalizowany w Poznaniu, jest największym parkiem w mieście, rozciągającym się na około 100 hektarów. Został zbudowany w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. Początkowo nosił nazwę Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, ale w 1992 roku zmieniono nazwę na Park Cytadela. W 2008 roku, w ramach historycznego zespołu miasta Poznania, został uznany przez prezydenta RP jako pomnik historii. Park Cytadela jest nie tylko miejscem rekreacji i odpoczynku, ale także ważnym miejscem historycznym i kulturalnym. Znajdują się tu m.in. Pomnik Bohaterów, monumentalne schody prowadzące do parku, a także liczne muzea i cmentarze.
Co znajduje się w Parku Cytadela?
W parku znajdują się liczne atrakcje, w tym monumentalne schody prowadzące do Pomnika Bohaterów, a także różne muzea, takie jak Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. Na terenie parku znajdują się także różne cmentarze, w tym Cmentarz Garnizonowy, Cmentarz Bohaterów Polskich i Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej.
Park jest również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak największe na świecie widowisko pasyjne czy koncerty znanych zespołów, na przykład Radiohead. W parku znajdują się jeszcze restauracje i bary, a także różne instalacje artystyczne, takie jak 112 rzeźb "Nierozpoznani" Magdaleny Abakanowicz. Park Cytadela jest ważnym miejscem dla różnorodności biologicznej, z licznymi gatunkami roślin, ssaków, ptaków, płazów, gadów, mięczaków i owadów.
Flora w Parku Cytadela
Park Cytadela w Poznaniu jest prawdziwym skarbem dla miłośników przyrody, oferującym różnorodność flory. Na terenie parku zinwentaryzowano 170 taksonów roślin drzewiastych, w tym takie gatunki jak klon zwyczajny, grusza pospolita, kasztanowiec zwyczajny, wiąz szypułkowy, dąb szypułkowy, jesion wyniosły, klon jawor i robinia akacjowa. Większość roślin ozdobnych wprowadzono w latach 60. XX wieku. Park jest domem dla około 380 gatunków roślin naczyniowych, w tym 13 objętych ochroną ścisłą.
Kilka gatunków jest rzadkich w skali Wielkopolski, a około pięćdziesiąt ma status rzadkich lub bardzo rzadkich w Poznaniu. Niektóre rośliny, takie jak cebulica dwulistna, bluszcz pospolity, pióropusznik strusi i barwinek pospolity, zostały wprowadzone sztucznie, a potem zdziczały i samorzutnie się rozmnażają. Wśród chronionych gatunków drzew znajduje się cis pospolity, który jednak nie odnawia się w sposób naturalny.
Muzeum Armii Poznań
Znajdujące się na obszarze Parku Cytadela w Poznaniu, Muzeum Armii Poznań jest częścią Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Jego otwarcie miało miejsce 31 sierpnia 1982 roku, a obecnie mieści się w korytarzu kazamatowym, znanym jako "Mała Śluza". Muzeum to prezentuje różnorodne eksponaty, takie jak militaria, fotografie i dokumenty. Główna ekspozycja, zatytułowana "Wierni przysiędze", skupia się na szlaku bojowym Armii "Poznań", z naciskiem na bitwę nad Bzurą. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się archiwalne zdjęcia, wspomnienia, prasa, dokumenty, mapy, a także różne rodzaje broni, elementy uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania. Muzeum jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, z biletami normalnymi w cenie 6 złotych i ulgowymi za 3 złote. Wstęp do muzeum jest bezpłatny w piątki.
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu jest częścią Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i znajduje się przy alei Armii Poznań w Parku Cytadela. Jego powstanie miało miejsce w latach 60. XX wieku w miejscu, które wcześniej było laboratorium artyleryjskim (Spezial-Kriegs-Laboratorium). Przez lata muzeum zmieniało swoją nazwę, aż w końcu w 1998 roku przyjęło obecną.
Muzeum posiada bogatą kolekcję eksponatów, w tym ikonografię, fotografie, militaria oraz szeroki wybór sprzętu wojskowego. Wśród zgromadzonych przedmiotów znajdują się czołgi, samochody, samoloty, śmigłowce, haubice i armaty, które były częścią wyposażenia Wojska Polskiego. Szczególnie cennym eksponatem jest radziecki system wyrzutni rakietowej BM-13-16 "Katiusza", zamontowany na podwoziu amerykańskiej ciężarówki Studebaker US-6 z 1944 roku. Jest to jedyna tego typu zachowana wyrzutnia w Polsce i Europie.
Jak dojechać?
Biuro w Poznaniu
ul. Towarowa 37 / 202 (parter)61-896 Poznań, woj. wielkopolskie
Tel.: +48 61 852 53 00
Tel. / fax. +48 61 852 53 000
E-mail: poznan@capitalapart.pl
Poznań – opis miasta
Fort VII w Poznaniu - Sprawdź dojazd
Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – Sprawdź dojazd
Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu – Sprawdź dojazd
Bazylika archikatedralna w Poznaniu – Sprawdź dojazd